09.04.2024, Beata Grotyńska-Kurek
Oryginalny obraz jest jak dusza salonu !
Trudno sobie wyobrazić wnętrze bez obrazu. Dlaczego? Bo sztuka w domu kreuje nastrój, ociepla wnętrze, spaja kolorystycznie wystrój, a nawet go determinuje. Wybór obrazu do salonu zwykle odbywa się na etapie jego projektowania. Często też kupujemy obraz do wnętrza już urządzonego i wówczas trzeba to dobrze przemyśleć. Nowy obraz w salonie to świetny sposób na metamorfozę wnętrza.
1. Jak wybrać idealny obraz do salonu
Jeśli zajmuje się tym architekt, bez trudu dobierze coś najbardziej odpowiedniego i spójnego z projektem wnętrza. Jeśli robimy to sami poniżej kilka wskazówek na co zwrócić uwagę wybierając obraz do salonu.
1.1 Miejsce ekspozycji obrazu w salonie
Wybierzmy najbardziej reprezentacyjne miejsce, dobrze widoczne, najlepiej aby to była cała pusta ściana. Często wiesza się obrazy nad sofą lub ścianie dobrze widocznej z miejsc siedzących przy stole. Unikajmy wieszania obrazu na ścianie z telewizorem ( nie bardzo się lubią). Dobrym zabiegiem jest podkreślenie ściany z obrazem innym kolorem lub strukturą. Dla przykładu, na ceglanej ścianie świetnie wyglądają obrazy czarno-białe. Kolorowe ręcznie malowane obrazy będą się świetnie prezentować na ścianie betonowej czy szarej – taki kontrast pięknie uwypukla walory estetyczne wybranego dzieła.
Duży obraz akrylowy abstrakcja 100x150 cm pt. Abstra-akt 10 / Aleksandra Semeniuk
Obraz olejny 80x100 cm pt. Shaaa / Rafał Stach
Obrazy akrylowy 80x80 cm ptx. Dwie twarze / Przemysław Michalczuk
1.2 Rozmiar obrazu
To bardzo ważne. Zbyt duży rozmiar obrazu na małej ścianie sprawi, że przestrzeń stanie się optycznie mniejsza. Z kolei za mały będzie prezentował się karykaturalnie i nieproporcjonalnie do kubatury pomieszczenia. Jeśli mamy do dyspozycji całą ścianę możemy poszaleć. Duże obrazy do salonu to hit w urządzaniu nowoczesnych wnętrz. Jeśli dysponujemy tylko wycinkiem ściany, uważajmy z wielkością. Można wtedy rozważyć kilka mniejszych obrazów w salonie. W zestawach świetnie komponują się małe formy obrazów, akwarelki lub grafiki, które można skompletować w większej ilości od jednego artysty. Jeśli szukasz obrazu konkretnej wielkości, możesz włączyć sortowanie wg rozmiaru.
Minimalistyczny mały czarno-biały pejzaż 31x31 cm / Maja Gajewska
Komplet obrazów olejno-akrylowych 2x 80x60 cm / Natalia Stanova
Obraz abstrakcyjny 60/60 cm / Paulina Lebida
1.3 Kolorystyka obrazów w salonie
Zsynchronizuj barwę obrazu z dodatkami we wnętrzu, uzyskasz wspaniały efekt. Kolorystyka obrazów powinna współgrać z kolorystyką ścian, mebli i innych dodatków. Jeśli salon utrzymany jest w neutralnych kolorach, grafika może być wyrazista i energetyczna. Skorzystaj z sortowania wg kolorów.
Duże obrazy abstrakcyjne do salonu 2 x 100x150 cm / Aleksandra Semeniuk
Duży obrazy akrylowy 100x100 cm pt. Spojrzenie 02 / Przemysław Michalczuk
1.4 Tematyka obrazu w salonie
Tylko obrazy dobrane tematycznie zbudują charakter naszego salonu. Muszą podkreślać nasz gust i zamiłowania. W nowoczesnym salonie sprawdzą się abstrakcyjne obrazy lub minimalistyczne grafiki. Do klasycznych wnętrz idealne będą obrazy olejne, akryle czy akwarele z pejzażami. Wybór odpowiedniego obrazu do salonu ułatwi wam sortowanie po tematyce.
Abstrakcyjny obraz do salonu pt Samotny lot / 90 x 90 cm / Aneta Janecka
Obraz akrylowy 30x40 cm pt Pyszna martwa natura / Myroslava Burlaka
Obraz ręcznie malowany pt Barwy miłości / 30x24 cm / Ewa Mościszko
2. Ręcznie malowane obrazy do salonu – technika wykonania
Obrazy olejne
Wybierając ręcznie malowany obraz do salonu, masz gwarancję unikatowości, świadomość włożonego wysiłku artysty i jego talentu. Z obrazów ręcznie malowanych najbardziej popularne to obrazy olejne malowane na płótnie. To jedna z najstarszych i najtrwalszych technik, dlatego tak bardzo ceniona przez kolekcjonerów.
Obrazy akrylowe
W naszej galerii znajdziecie również niesamowite ręcznie malowane obrazy techniką akrylową. Akryl jest jedną z technik alternatywnych do malarstwa olejnego. To bardzo wszechstronna technika pozwalająca integrować również inne środki wyrazu jak tusze, pastele, i różne materiały pozwalające stworzyć obrazy strukturalne i bardziej przestrzenne. Często w ten sposób artyści tworzą własne techniki stanowiące o wyjątkowości i oryginalności powstałego dzieła.
Akwarele
Na uwagę zasługują też ręcznie malowane obrazy techniką akwarelową. Podłożem dla akwareli jest papier, a nie płótno i zwykle są to mniejsze formy, zwykle o tematyce przyrodniczej; kwiaty, zwierzęta, krajobrazy, ale też pejzaże miejskie. Akwarele pięknie się komponują w kolekcjach. Plusem tu jest możliwość powiększania kolekcji tego samego artysty w miarę przypływu środków.
Obraz olejny na płótnie 50x70 cm pt. W oczekiwaniu na szczęście / Jolanta Strzelczyk
Akwarela pt Tłoczno na Grodzkiej / Moje MW
Obraz akrylowy pejzaż 50x50 cm / Katarzyna Stanisławek
3. Awangardowe obrazy do salonu — kolaże, asamblaże i instalacje przestrzenne
Jeśli Twój salon jest bardzo nowoczesny, możesz pokusić się o awangardowy obraz. Wśród takich z pewnością na uwagę zasługują:
Kolaże
Kolaże to obrazy wykonane ręcznie, powstałe przez łączenie na jednej płaszczyźnie różnorodnych tworzyw (nie tylko papier) i faktur w nową kompozycję o zaskakującej wymowie.
Asamblaże
Czyli trójwymiarowe wersje kolażu, stworzone na płaskiej powierzchni, z użyciem dostępnych przedmiotów, często recyclingowych.
Instalacje przestrenne
Do ich tworzenia artyści używają dosłownie wszystkiego — m.in. różnych metali, drutów, tworzyw sztucznych itp. komponując je w oryginalne kompozycje.
Instalacja przestrzenna - obraz akrylowy z kompozycji 10 miniatur / Krystyna Ciećwierska
Intrygujący kolaż pt God Save the Queen / Marcin Waśka
Instalacja przestrzenna Ptaki 110x110 cm / Maja Gajewska
Dom bez obrazu jest jak ciało bez duszy!
Dlatego zapraszamy!
BUSZUJ PO WSZYSTKICH KATEGORIACH naszego sklepu !
ZNAJDŹ OBRAZ, który przemówi do Ciebie lub sprawi radość innym !