Słownik terminologiczny

Słownik terminologiczny [e]

ebru – to sztuka licząca kilkaset lat, metoda tradycyjnego malarstwa na wodzie. Polega na  nanoszeniu farb na powierzchnię wody, którą sporządza się w specjalnym naczyniu mieszając z substancją zagęszczającą. Po uzyskaniu ostatecznej kompozycji wzor  przenoszony jest na papier . Wszystkie składniki wykorzystywane przy tworzeniu są całkowicie naturalne, dzięki czemu obrazy Ebru zachowują swoją trwałość i intensywność kolorów przez setki lat. Charakterystyczną cechą tego rodzaju malarstwa jest jego niepowtarzalność. Powstały obraz nie jest możliwy do skopiowania ponieważ farba nieustannie porusza się na wodzie. Jak się tworzy obrazy techniką ebru  możesz zobaczyć tutaj

 

eklektyzm – tendencja w sztuce (zwłaszcza w architekturze), której efektem jest świadome łączenie  różnych, niekiedy bardzo obcych sobie, elementów stylowych z różnyc epok a nawet kultur. Eklektyzm nie prowadzi do powstania nowych form a ogranicza się do naśladowania, jednak umiejetnie dobrane elementy mogą stanowić fantastyczną i niezwykle oryginalną całość.
 

ekspresjonizm - to kierunek w sztuce z poczatku XX wieku, którego źródłem była filozofia mistyczno-meafizyczna i spirytualistyczna, niepokój wojny, niestabilność polityczno-społeczna i symbolizm końca XIX wieku. Programowo zrywał z realistycznym odwzorowywaniem świata. Przetworzenie rzeczywistości miało potęgować przeżycie i wyzwalać coraz większe emocje. Sztuka ekspresjonistów jest żywiołowa, doprowadzona do granic napięcia kolorystycznego i kompozycyjnego. łówne cechy ekspresjonizmu. Główne cechy ekspresjonizmu to bardzo jaskrawe, mocne kolory, dynamiczne linie i duży ładunek emocjonalny.


emaliowanie (emalierstwo) – technika zdobienia wyrobów metalowych za pomocą barwnych powłok ze sproszkowanego szkła stopionego w wysokiej temperaturze;
 

emulsja - mieszanina dwóch nie łączących się ze sobą cieczy, w których jedna jest zawieszona w drugiej w postaci bardzo drobnych kropelek. Dla utrwalenia efektu zemulgowania cieczy używa się dodatkowej substancji, tzw. emulgatora.

Może Cię zainteresuje