Słownik terminologiczny

Słownik terminologiczny [p]

Passe-partout - rodzaj oprawy rysunku lub malowidła wykonanego na podobraziu papierowym, zazwyczaj wykonanej z tektury z otworem wyciętym wewnątrz w wielkości odpowiadającej oprawianej pracy. Spełnia funkcje ochronną i estetyczną.

 

Perspektywa malarska – inaczej zwana zbieżną, środkową lub linearną, polega na pozornym zmniejszaniu się przedmiotów lub osób w miarę oddalania się od oka oraz pozorna zbieżność w kierunku horyzontu wszelkich linii równoległych w głąb obrazu. To umiejętność ukazywania trójwymiarowości na płaszczyźnie.

 

Perspektywa barwna - polega na wykorzystaniu w kompozycji malarskiej zjawiska, w którym złudzenie głębi uzyskuje się przez różne kolory np. barwy
ciepłe takie jak: czerwień, pomarańcz czy żółć wydają się przybliżać do nas,
natomiast zimne jak np. błękit - cofają się w głąb obrazu.

 

Perspektywa powietrzna - o zmianie barwy przedmiotów decyduje powietrze, które powoduje zmianę barw i zmniejsza ostrość przedmiotów znajdujących się w głębi obrazu. W efekcie przedmioty bliskie widzimy dokładnie ze szczegółami a dalsze tracą na wyrazistości.

 

Polichromia – dekoracja malarska rzeźby i wyrobów rzemiosła artystycznego polegająca na pokrywaniu dzieła barwną powłoką, znana i popularna w starożytności; najpopularniejsze było polichromowanie rzeźb wykonywanych w drewnie; drugi rodzaj polichromii to wielobarwne malowidła zdobiące ściany, stropy lub sklepienia budowli;

Może Cię zainteresuje