Kolaż
To awangardowa technika artystyczna łącząca na jednej płaszczyźnie przeróżne środki wyrazu, materiały, struktury i faktury , zestawiająca znaczenia i symbole.
To awangardowa technika artystyczna łącząca na jednej płaszczyźnie przeróżne środki wyrazu, materiały, struktury i faktury , zestawiająca znaczenia i symbole.
Kolaż to technika artystyczna polegająca na tworzeniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw. Collage ( kolaż) pochodzi od francuskiego słowa “coller” czyli “sklejać”. Specyfiką tej dziedziny sztuki jest wielotworzywowość i wielofakturowość.
Obrazy kolażowe powstają dzięki zaskakującym połączeniom technik malarskich, tworzyw, znaków, materiałów, tekstów czy przedmiotów. Są mieszaniem stylów i konwencji, tworzeniem artystycznych hybryd. Nie ma sztywnych reguł w tworzeniu kolaży, dozwolone są wszelkie środki i wszelkie sposoby ich łączenia.
Kolaż artystyczny to nie tylko połączenie różnych materiałów ale również zderzenie znaczeń i symboli. To rewolucja w patrzeniu na sztukę , to zespolenie sztuki i życia. Kolaż to coś więcej niż wycinanie i przyklejanie, to sposób na nadanie znaczenia własnemu światu, myślom i emocjom. Bardzo często w kolażach przewijają się wątki społeczne zwracające uwagę na Artyści przedstawiają w nich swoje pragnienia i fantazje lub po prostu bawią się formą materiałów i ich połączeniami.
Wśród krytyków i historyków sztuki zdania co do status quo kolażu są podzielone. Jedni uważają go za gatunek sztuki, inni za narzędzie do jej tworzenia.
Historycznie kolaż istniał, zanim został nazwany. Techniki kolażowe znane były już w starożytnych Chinach, a ich współczesne formy powstały dopiero w XX wieku. Rozwinęły się w kręgu francuskich surrealistów, którzy dokonali prawdziwej rewolucji w sztuce XX wieku, polegającej między innymi na włączeniu w krąg sztuki przedmiotów z codziennego życia.
Za prekursorów uważa się Pablo Picassa (Martwa natura z krzesłem z siatki, 1912)i Georges Braque, który jako pierwszy przykleił zdjęcia do swoich rysunków już w 1899. Również Max Ernst to artysta uznawany za wynalazcę kolażu na potrzeby surrealizmu.
W polskiej sztuce kolaż jest popularny od drugiej połowy XX wieku i ciągle zyskuje zwolenników wśród kolejnych pokoleń twórców. Trzeba tu wspomnieć o kolażach Teresy Pągowskiej, która główną bohaterką swojej twórczości uczyniła kobietę.
Najbardziej gorące nazwisko bieżącego czasu to Beata Śliwińska, znana bardziej z pseudonimu Barrakuz. Techniki, z których najczęściej korzysta to kolaż digitalowy, ale bazuje także na analogach i tworzeniu odręcznych obrazków.
W zależności od techniki wykonania możemy mieć do czynienia z:
Dokładny opis i przykłady tych technik znajdziesz w naszej galerii w podkategoriach kolażu; kolaż analogowy, kolaż cyfrowy, asamblaż
Artyści chętnie stosują techniki mieszane, łącząc zupełnie nieoczywiste materiały i często wykorzystując techniki malarskie, graficzne czy fotograficzne. Zarówno dla artystów jak i odbiorów kolaży fascynujące są relacje jakie zachodzą między różnymi kształtami, kolorami i teksturami.
Do wykonania kolażu korzysta się z nieograniczonej gamy materiałów np. kawałków tkanin, ilustracji gazetowych, reprodukcji, fotografii, drewna, kawałków ceramiki, koralików, piórek. Artyści często wykorzystują zupełnie nieoczywiste materiały takie jak akcesoria metalowe służące do majsterkowania , podzespoły elektroniczne, części urządzeń, czy przedmiotów powszechnego użytku jak kapsle po oranżadzie, sznurówki, elementy odzieży.
Podłożem może być też wszystko, na czym uda nam się zamontować powyższe materiały; kartka, karton, dykta, deska, tektura falista, tkanina, zdjęcie.
Po przyklejeniu materiałów na wybrane podłoże można dokonać ostatecznej korekty za pomocą farb, pisaka czy ołówka, wprowadzając rysunek lub zapis tekstowy.
O tym czy kolaż jest sztuką decyduje pierwiastek jego„ wyjątkowości”, własny styl , pomysł i postrzeganie rzeczywistości oraz wrażliwość artystyczna.
Zobacz jakie kolaże proponują artyści w Galerii Haloart, możesz je kupić i mieć w swoim domu.
Uwolnij swoją kreatywność. Tworzenie kolaży może też być po prostu zabawą, Twoim eksperymentem z papierem, nożyczkami i klejem, źródłem przyjemności i odstresowującym zajęciem. Kolaż może składać się wyłącznie z obrazków, ale nie tylko, może być uzupełniony napisami, odręcznymi rysunkami, fotografiami, skrawkami materiałów, sznurków czy koralików. Bazą do kolażu może być biała kartka – kolorowe papiery, stare obrazki, albo własnoręcznie przygotowane tło, pomalowane farbami.
Całkiem nieświadomie stosujemy techniki kolażu, łącząc zdjęcia rodzinne w jeden duży obraz. Wydrukowane fotokolaże, często w formie fotoalbumów to doskonały sposób na uwiecznienie najpiękniejszych wspomnień i stworzenie oryginalnej dekoracji do wnętrza. Uczymy nasze dzieci wydzierania lub wycinania kawałków z gazet, lub kolorowych pism i naklejania ich na kartkę papieru, później coś na tym piszemy lub malujemy, choćby ukochane przez dzieci serduszko i imię mamy. Te popularne wydzieranki to też prace kolażowe.
Zatem pobudzajmy swoją wyobraźnię i bawmy się kolażem.
Właśnie odebrałam przesyłkę. Wszystko solidnie zapakowane. Jeśli chodzi o obraz to j... >>
Obraz, który zaskoczy każdego. Prawdziwy wybuch. Kawałki cegły robią wrażenie:)... >>
To słońce świetnie prezentuje się w salonie. Naprawdę robi wrażenie. Bardzo staranni... >>
Obraz dla Pani Igi (proj.: Krystyna Ciećwierska)
Serdecznie dziękujemy za ten obraz "Ptaki - czuwający strażnicy". Pani Krystyna podchod... >>