Asamblaż
To trójwymiarowa wersja kolażu, stworzona na płaskiej powierzchni, z użyciem dostępnych przedmiotów, często recyclingowych
To trójwymiarowa wersja kolażu, stworzona na płaskiej powierzchni, z użyciem dostępnych przedmiotów, często recyclingowych
Nazwa wywodzi się od francuskiego słowa assemblage oznaczającego gromadzenie, zbieranie. To artystyczna forma polegająca na tworzeniu nowej całości z różnych przedmiotów, również odpadków cywilizacji, na przykład skrawków materiałów, worków, papieru, koralików, elementów plastikowych czy metalowych. Połączenie starych rzeczy w nową całość w formie kompozycji przestrzennej, osadzonej na płaskiej powierzchni skutkuje powstaniem nowej jakości, nieistniejącego wcześniej przedmiotu. Asamblaż wpisusje się doskonale w aktualny trend recyklingowy, dając przykład jak otaczające nas przedmioty codziennego użytku i zużyte materiały mogą być wykorzystywane w procesie tworzenia sztuki. Asamblażowe obrazy zastanawiają, budzą refleksję, zaskakują. Świetnie wpisują się w nowoczesne wnętrza.
Korzenie sztuki asamblażu tkwią w pracach kubistów i dadaistów. Sztuka asamblażu została rozpowszechniona dzięki wystawie w Nowym Jorku w 1961 rok – The Art Of Assamblage – na której pojawiły się między innymi dzieła Duchampa, Willema de Kooninga, Pabla Picassa czy Roberta Motherwella. W Polsce asamblaże tworzyli m.in. Władysław Hasior czy Tadeusz Kantor. Ci właśnie twórcy, przygotowali „śmieciom” artystyczny grunt, pozwalając na wpisanie dzieł tworzonych z ich użyciem do obszaru sztuki wysokiej. Celem współczesnych artystów jest zwrócenie uwagi na konieczność przetwarzania tego, co już zostało wyprodukowane by chronić naszą planetę.
Nasi artyści łączą techniki malarskie z asamblażowymi. Zestawiając wystawione u nas prace asamblażowe widzimy jak mogąbyć one różne w wyrazie. Prace Estery Grabarczyk wykonane na płótnie, monochromatyczne lub z użyciem zbliżonych barw, z zastosowaniem past strukturalnych i masek wykonanych przez artystkę samodzielnie z mas gipsowych lub papierowych ( wykorzystanie makulatury).
Z drugiej strony kompozycje asamblażowe Pawła Zakrzewskiego w bardzo energetycznej kolorystyce z użyciem materiałów recyclingowych takich jak; gąbka, plastikowe nakrętki czy podzespoły elektroniczne. Takie prace świetnie wpiszą się w loftowe wnętrza, podkreślając eko- upodobania domownika.
Właśnie odebrałam przesyłkę. Wszystko solidnie zapakowane. Jeśli chodzi o obraz to j... >>
Obraz dla Pani Igi (proj.: Krystyna Ciećwierska)
Serdecznie dziękujemy za ten obraz "Ptaki - czuwający strażnicy". Pani Krystyna podchod... >>